Sesja plenarna w Brukseli, 24-25 lutego 2010.

Co roku, poza dwunastoma sesjami w Strasburgu, Izba co kilka miesięcy obraduje w Brukseli.
W środę rozpocznie się dwudniowa sesja plenarna w Brukseli. W programie obrad i głosowań znalazły się między innymi reforma unijnej polityki rybołówstwa, sposoby na ułatwienie życia właścicielom mikroprzedsiębiorstw, nowelizacja budżetu Parlamentu po wejściu w życie traktatu z Lizbony oraz rezolucja w sprawie sytuacji na Ukrainie po wyborach prezydenckich.

Reforma polityki rybołówstwa: priorytety Parlamentu.
Parlament wypowie się w sprawie przyszłego modelu zarządzania sektorem rybołówstwa w UE. Sprawozdanie na ten temat zostanie przyjęte w czwartek. Społeczne, środowiskowe i ekonomiczne aspekty polityki rybołówstwa są równie ważne, wedle projektu sprawozdania. W najbliższych latach unijna polityka rybołówstwa zostanie dogłębnie zreformowana. Parlament zamierza w pełni wykorzystać nowe uprawnienia, które w tej dziedzinie daje mu Traktat Lizboński.


Mikro-przedsiębiorstwa: ograniczyć biurokrację.
Zmiana unijnych przepisów dotyczących księgowości mogłaby uwolnić mikroprzedsiębiorstwa od obowiązku sporządzania rocznych sprawozdań finansowych pod warunkiem, że państwa członkowskie zgodzą się wprowadzić ją w życie. Przedsiębiorstwa nadal musiałyby prowadzić rejestry wszystkich swoich transakcji handlowych oraz sytuacji finansowej, ale i tak mogłyby w sumie zaoszczędzić 6,3 miliarda euro rocznie. W czwartek głosowanie w Parlamencie.

Sytuacja na Ukrainie: Parlament przyjmie rezolucję.
Sytuacja na Ukrainie była przedmiotem debaty plenarnej na poprzedniej sesji Parlamentu. Odbyła się ona w kilka dni po zakończeniu wyborów prezydenckich w tym kraju. W rezolucji, która zostanie przyjęta w czwartek, posłowie prawdopodobnie ocenią przebieg wyborów, zwrócą uwagę na konieczność stabilizacji gospodarczej i politycznej, podkreślą konieczność wzmocnienia współpracy między Ukrainą a UE, między innymi w dziedzinie energetyki, i wypowiedzą się na temat umowy o ruchu wizowym.