Gazeta Olsztyńska (2011.05.06)

Byliśmy w sercu Europy 

W dniach 12-15 kwietnia laureaci Konkursu Wiedzy o Kardynale Stefanie Wyszyńskim, który odbył się w Stoczku Klasztornym, wzięli udział w wycieczce do Brukseli. Była to główna nagrodę olimpiady.
 Nagrodą w konkursie była wycieczka do Brukseli.

Młodzież: Artur Kurdyła, Monika Górska, Katarzyna Rynko, Paulina Bednarek, Paweł Mikielewicz i Łukasz Pastuch wraz z opiekunem p. Renatą Hołowienko odwiedziła Parlament Europejski i spotkała się z europosłem Jackiem Kurskim, który objął wyjazd swoim patronatem i był jego fundatorem.
Oprócz poznania struktur unijnych i sposobu funkcjonowania instytucji Unii Europejskiej uczniowie mieli szansę zwiedzenia bogatej w zabytki europejskiej stolicy.


Bruksela, uznawana za „serce Europy” oprócz wielu unijnych instytucji, urzędów i ambasad kryje w sobie także perełki jak Pałac Królewski, Katedra św. Michała, rynek z zabytkowymi kamienicami czy znany na całym świecie Manneken Pis, czyli figurka siusiającego chłopca z 1619 roku.

Ponadto fakt, że jednym z symboli miasta jest wszechobecna wszędzie tradycyjna belgijska czekolada i komiksy sprawi, że wrażenia uczestników zostaną na długo zapamiętane.

Wyjazd do Brukseli – stolicy Unii Europejskiej jest syntezą czasu. Uczniowie, przygotowując się do Olimpiady Wiedzy o Stefanie Wyszyńskim poznawali bezgraniczną wiarę prymasa tysiąclecia, ale także uczyli się o drodze Polski do wolności. 


Dziś, żyjąc w wolnym kraju, który jest równoprawnym członkiem Unii Europejskiej ważna jest świadomość przynależności Polski do wspólnoty europejskiej. W niej leży nadzieja rozwoju, postępu, a także szerokości horyzontów młodych ludzi, o czym laureaci konkursu mogli się przekonać.

Artur Kurdyła, kl. II B LO Orneta.
Szanowny Internauto, jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o działalności Jacka Kurskiego, wpisz swój adres Email w okno poniżej (PRENUMERATA WWW.KURSKI.NET) i kliknij na pole "Submit". Twój adres Email zostanie dodany do bazy kontaktów i przy każdej opublikowanej nowej informacji na stronie www.kurski.eu będziesz otrzymywał wiadomość drogą elektroniczną. Twój adres Email będzie przechowywany w bazie kontaktów wyłącznie do celów przesyłania informacji dotyczących aktywności Jacka Kurskiego. Podając swój adres Email wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną przez serwis www.kurski.net zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Szukaj artykułu lub tekstu (wpisz szukaną frazę lub wyraz):