Z Kurskim na wycieczkę do Brukseli

Czterdziestu laureatów konkursu „Polska pod gwiaździstym sztandarem” z Elbląga i regionu wyruszyło 07.12.2009 na czterodniowy wyjazd do siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, aby zwyciężyć w konkursie musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością historii naszej Ojczyzny. W finale między innymi musieli odpowiedzieć na pytania związane z Józefem Piłsudskim czy opisać jak wyglądała droga Polski do Unii Europejskiej. Konkurs trwał od 03.11.2009 do 20.11.2009 roku i wzięło w nim udział łącznie około 1483 uczniów szkół średnich z Elbląga i powiatu elbląskiego. Czterdziestu laureatów konkursu wyłoniono 20.11.2009 roku podczas okręgowego testu z historii Polski i wiedzy o Unii Europejskiej.

Podróż w jedną stronę trwała 21 godzin, po czym przez dwa dni uczniowie z Elbląga i Pasłęka mieli okazję zwiedzić stolicę Unii Europejskiej. Wyjazd umożliwiło zaproszenie europosła Jacka Kurskiego. Poseł chciał w ten sposób wykorzystać możliwość zaproszenia gości, a Elbląg poszedł na pierwszy ogień, bo to szczególnie ulubione miasto przez prezesa PiS - Jarosława Kaczyńskiego.

7 grudnia 2009 roku o godz. 18.00 z dworca PKS Elbląg laureaci konkursu wyruszyli specjalnie wynajętym czarterowym autokarem do Brukseli. Do Brukseli dojechali następnego dnia w godzinach popołudniowych, gdzie czekał już na nich wynajęty hotel Manhattan oraz uroczysta kolacja w restauracji Chez Léon. Wieczorem zaplanowano specjalną atrakcję dla laureatów – zwiedzanie starej części Brukseli wraz z jej zabytkami. Następnego dnia, 9 grudnia 2009 roku laureaci gościli w Parlamencie Europejskim, gdzie mieli okazję uczestniczyć w seminarium oraz zwiedzaniu kompleksu Parlamentu Europejskiego. Wieczorem młodzież zwiedziła nowe miasto Brukseli oraz Atomium - model kryształu żelaza, powiększony 165 miliardów razy, zlokalizowany w dzielnicy Laeken, na przedmieściach Brukseli. Został zbudowany z okazji Wystawy światowej w 1958 roku.. Do Elbląga uczestnicy wycieczki wrócili 10 grudnia 2009 roku o godz. 18.00.

Zdaniem Jacka Kurskiego potrzebne jest, aby każdy młody europejczyk poznał bardzo dobrze miejsce, gdzie zapadają najważniejsze decyzje dla całej Unii. W trakcie wycieczki zwycięzcy konkursu otrzymali także po 20 euro kieszonkowego.

- Naszym gościom pokazaliśmy Parlament Europejski, oraz Brukselę. Specjalny program kulturalny przygotowali asystenci mieszkający w Brukseli. Myślę, że to było dla nich szczególne przeżycie - mówił Jacek Kurski.

To pierwsza tego typu wycieczka organizowana przez posła Jacka Kurskiego. W przyszłości nie wyklucza on kolejnych edycji konkursu, choć te - jeśli się odbędą - przygotowane zostaną w Olsztynie i na Podlasiu, aby możliwość zwiedzenia Brukseli mieli nie tylko młodzi elblążanie.

Galeria zdjęć z wycieczki (Bruksela 07-10.12.2009):Szanowny Internauto, jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o działalności Jacka Kurskiego, wpisz swój adres Email w okno poniżej (PRENUMERATA WWW.KURSKI.NET) i kliknij na pole "Submit". Twój adres Email zostanie dodany do bazy kontaktów i przy każdej opublikowanej nowej informacji na stronie www.kurski.eu będziesz otrzymywał wiadomość drogą elektroniczną. Twój adres Email będzie przechowywany w bazie kontaktów wyłącznie do celów przesyłania informacji dotyczących aktywności Jacka Kurskiego. Podając swój adres Email wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną przez serwis www.kurski.net zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Szukaj artykułu lub tekstu (wpisz szukaną frazę lub wyraz):