Dziewięćdziesiąt sześć białych róż.

Trzy dni po tragedii, w samo południe sala plenarna Parlamentu Europejskiego wypełniła się po brzegi. Miejsce, które na co dzień jest sceną sporów i dyskusji tym razem zaświadczyło o europejskiej solidarności i jedności wobec tragedii. Tragedii, która mogła dotknąć każdy kraj. Dotknęła Polskę.

W sobotę, dziesiątego kwietnia na rosyjskiej ziemi samolot wiozący polską delegację z Prezydentem Rzeczpospolitej i jego małżonką na pokładzie na obchody siedemdziesiątej rocznicy mordu Katyńskiego rozbił się podchodząc do lądowania. Cała załoga i wszyscy pasażerowie, w tym znaczna część elity politycznej kraju, zginęła na miejscu.

Do sali obrad parlamentu w Brukseli przybyli przedstawiciele Komisji i Rady Ministrów na czele z przewodniczącym Barroso i hiszpańskim Sekretarzem Stanu Diego López Garrido by uczcić pamięć ofiar.

Zjawili się parlamentarzyści, pracownicy administracji wielu instytucji unijnych, dziennikarze. Wszystkich połączyły czarne wstążki wpięte w klapy garsonek i marynarek. Znak żałoby, ale i symbol pamięci o tych, którzy odeszli pełniąc służbę dla swojej ojczyzny.

Parlament Europejski zamilkł. Minuta ciszy w hołdzie wszystkim, którzy w pamiętną sobotę wsiedli w Warszawie do samolotu, aby oddać cześć zamordowanym siedemdziesiąt lat wcześniej polskim oficerom, ale nie dotarli do celu.

W uroczystej i pełnej smutku atmosferze posłowie do Parlamentu Europejskiego wysłuchali hymnów Unii Europejskiej i Polski.

Parlamentarzyści wstali z miejsc, kiedy przedstawiciele polskiej delegacji, polscy posłowie - przyjaciele zabitych oraz posłowie z innych krajów odczytywali nazwiska ofiar katastrofy. Przy każdym nazwisku kolejne dziecko wkładało jedną różę do wazonu na środku sali. Gdy odczytano ostatnie nazwisko w wazonie było dziewięćdziesiąt sześć białych róż.
Szanowny Internauto, jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o działalności Jacka Kurskiego, wpisz swój adres Email w okno poniżej (PRENUMERATA WWW.KURSKI.NET) i kliknij na pole "Submit". Twój adres Email zostanie dodany do bazy kontaktów i przy każdej opublikowanej nowej informacji na stronie www.kurski.eu będziesz otrzymywał wiadomość drogą elektroniczną. Twój adres Email będzie przechowywany w bazie kontaktów wyłącznie do celów przesyłania informacji dotyczących aktywności Jacka Kurskiego. Podając swój adres Email wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną przez serwis www.kurski.net zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Szukaj artykułu lub tekstu (wpisz szukaną frazę lub wyraz):