„Żołnierze Wyklęci" - konkurs dla młodzieży.


Wiedza o antykomunistycznym podziemiu - przepustką do Parlamentu Europejskiego. Konkurs dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, dotyczący wiedzy na temat „Żołnierzy Wyklętych" ogłosił w Białymstoku europoseł Jacek Kurski. Nagrodą jest wycieczka do siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli. 
Ludziom walczącym z komunistycznym podziemiem należy się szacunek tym większy, że przez kilkadziesiąt lat byli zapomniani - mówił w Białymstoku Jacek Kurski (04.03.2011). - Musimy polską historię odkłamywać i bronić szczególnie tej jej części, która była najbardziej zakłamana i niedoceniana. Ci bohaterowie szczególnie, że za późno, zasługują na dużą obecnie czułość i wspomnienie – powiedział europoseł Jacek Kurski.
Już niebawem do szkół ponadgimnazjalnych z województwa podlaskiego ma trafić regulamin konkursu, dzięki któremu pięciu jego laureatów pojedzie do Brukseli.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony był po raz pierwszy w Polsce 1 marca 2011. Jednym z pomysłodawców ustanowienia dnia poświęconego antykomunistycznej partyzantce był Janusz Kurtyka. Projekt ustawy złożył w Sejmie Lech Kaczyński.


Regulamin konkursu historycznego 
 Dlaczego warto pamiętać o Żołnierzach Wyklętych? 

1. Organizator
Organizatorem konkursu jest Poseł do Parlamentu Europejskiego Jacek Kurski. 

2. Celem konkursu jest
- promowanie Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", który został ustanowiony na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku, 
 - upowszechnianie wiedzy o żołnierzach antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, 
 - pogłębianie wiedzy o organizacjach niepodległościowych takich jak: Wolność i Niezawisłość, Narodowe Siły Zbrojne, Armia Krajowa, 
 - przybliżanie uczniom bohaterów podziemia antykomunistycznego z regionu podlaskiego, 
 - pogłębianie i umacnianie postawy patriotyzmu wśród młodzieży, 
 - kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. 

3. Organizacja Konkursu
Uczestnicy konkursu wykonują pracę pisemną długości min.4 str. (czcionka komputerowa Times New Roman, akapit 1,5 wiersza). 

Tematem pracy może być historia dowolnej postaci, oddziału lub organizacji podziemia niepodległościowego związana z regionem białostocczyzny. 

Dozwolone formy: 
zapis wspomnień, wywiad, reportaż, pamiętnik, prezentacje PowerPoint lub esej, Opracowanie może zawierać niezbędne : tabele, wykresy, fotografie, szkice, mapy. 

4. Uczestnicy 
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich (powyżej 16 roku życia) z terenu Białegostoku, gminy Choroszcz, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Turośń Kościelna, Wasilków. 

5. Terminy 
Termin składania prac upływa 1 kwietnia 2011. Prace w formie elektronicznej należy nadsyłać na adres mailowy marcinszczudlo.bppis@gmail.com. Prace można nadsyłać także listownie na adres: 
Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Jacka Kurskiego 
Al. Piłsudskiego 11/3 15-443 Białystok 

6. Nagrody 
Autorzy 5 najlepszych prac pojadą w nagrodę na wycieczkę do Brukseli. W jej trakcie będzie okazja do zwiedzenia siedziby Parlamentu Europejskiego. 

7. Informacje uzupełniające 
Do prac należy dołączyć swoje dane kontaktowe: imię i nazwisko, nazwę szkoły, telefon kontaktowy. 

W razie dodatkowych pytań proszę kontaktować się na adres mailowy: marcinszczudlo.bppis@gmail.com. lub telefonicznie 602-370-133 
Szanowny Internauto, jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o działalności Jacka Kurskiego, wpisz swój adres Email w okno poniżej (PRENUMERATA WWW.KURSKI.NET) i kliknij na pole "Submit". Twój adres Email zostanie dodany do bazy kontaktów i przy każdej opublikowanej nowej informacji na stronie www.kurski.eu będziesz otrzymywał wiadomość drogą elektroniczną. Twój adres Email będzie przechowywany w bazie kontaktów wyłącznie do celów przesyłania informacji dotyczących aktywności Jacka Kurskiego. Podając swój adres Email wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną przez serwis www.kurski.net zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Szukaj artykułu lub tekstu (wpisz szukaną frazę lub wyraz):