Żaden kraj w Europie nie pozwolił sobie na to, żeby w systemie szkolnictwa średniego usunąć dwie trzecie lekcji historii o własnym kraju. "Przywracamy lekcje historii" - Jacek Kurski w Olsztynie (2012.05.02).

Przywracamy lekcje historii - pod tym hasłem Solidarna Polska zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy, która ma zagwarantować naukę historii w szkołach na obecnie obowiązujących zasadach. W środę 2 maja 2012 europoseł i wiceprezes Solidarnej Polski Jacek Kurski podczas akcji zbierania podpisów pod olsztyńskim ratuszem mówił - żaden kraj w Europie nie pozwolił sobie na to, żeby w systemie szkolnictwa średniego usunąć dwie trzecie lekcji historii o własnym kraju. Jacek Kurski zwrócił uwagę na termin rozpoczęcia akcji. - Robimy to w dniu Święta Flagi, kiedy cały naród czci swoje barwy narodowe i godło, w dniu, w którym prezydent podpisał ustawę o obowiązkowej obecności orła białego na piersiach polskich piłkarzy, w przeddzień święta Konstytucji Trzeciego Maja - mówił Jacek Kurski.

Inicjatorzy akcji chcą zebrać 100 tysięcy podpisów pod projektem ustawy, który ma zagwarantować naukę historii w szkołach na obecnie obowiązujących zasadach. Organizatorzy chcą zebrać podpisy możliwie szybko, aby nowelizacja ustawy o systemie oświaty mogła być uchwalona przed 1 września 2012.
Kliknij tutaj i czytaj więcej: Przywracamy lekcje historii.
W kilkudziesięciu miastach Polski Solidarna Polska przystąpiła dziś (02.05.2012) do zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie przywrócenia historii do programów nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych. Na rozpoczęciu akcji w Olsztynie był obecny europoseł Jacek Kurski, który na Placu Jana Pawła II spotkał się z dziennikarzami.

- Równie dobrze możnaby w tej sprawie przygotować poselski projekt ustawy i klub parlamentarny Solidarna Polska mógłby projekt takiej ustawy złożyć, ale uważamy, że rzecz ma charakter szczególny - powiedział Jacek Kurski. - Żaden kraj w Europie, żaden znany mi kraj na świecie nie pozwolił sobie na to, żeby w systemie szkolnictwa średniego decydować się na usunięcie 2/3 godzin lekcji historii o własnym kraju. Jak powiedział europoseł, wprowadzenie w życie przygotowanej przez rząd i uchwalonej już ustawy o systemie oświaty spowoduje, że od nowego roku szkolnego ze 180 godzin historii w szkołach ponadgimnazjalnych tak naprawdę obowiązkowe zostanie jedynie 60 godzin. Uczniowie, którzy chcieliby mieć więcej godzin tego przedmiotu, już na początku nauki w liceum będą musieli zadeklarować udział w rozszerzonym programie nauczania historii. To zdaniem Jacka Kurskiego oznacza, że tylko 5% uczniów polskich szkół ponadgimnazjalnych będzie uczyło się historii w dotychczasowym wymiarze, tj. 180 godzin. - Jest to rzecz horrendalna i trzeba przeciwko temu zaprotestować - stwierdził Jacek Kurski. - Robimy to dzisiaj, w dniu Święta Flagi, kiedy cały naród czci swoje barwy narodowe, swoje godło, w dniu, w którym prezydent Komorowski podpisał ustawę o obowiązkowej obecności orła białego na piersiach polskich sportowców. W takim dniu i w przeddzień 3 Maja Solidarna Polska ogłasza, że będzie zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o przywróceniu historii do nauczania w liceach. Uważamy, że jest to ważny czynnik budowania tożsamości narodowej. Jest to rzecz absolutnie fundamentalna, jeśli chodzi o kształtowanie młodego pokolenia, kształtowanie jego postaw patriotycznych, a w przyszłości tak naprawdę dla budowania pozycji Polski w Europie i w świecie. Źródło tekstu oraz zdjęć: Radio Olsztyn, oraz Olsztyn24.pl.

Szanowny Internauto, jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o działalności Jacka Kurskiego, wpisz swój adres Email w okno poniżej (PRENUMERATA WWW.KURSKI.NET) i kliknij na pole "Submit". Twój adres Email zostanie dodany do bazy kontaktów i przy każdej opublikowanej nowej informacji na stronie www.kurski.eu będziesz otrzymywał wiadomość drogą elektroniczną. Twój adres Email będzie przechowywany w bazie kontaktów wyłącznie do celów przesyłania informacji dotyczących aktywności Jacka Kurskiego. Podając swój adres Email wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną przez serwis www.kurski.net zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Szukaj artykułu lub tekstu (wpisz szukaną frazę lub wyraz):