Europosłowie Solidarnej Polski w pełni popierają suwerenne decyzje Węgrów.

W ostatnim tygodniu rząd Węgier kolejny raz stal się obiektem krytyki ze strony przedstawicieli unijnej biurokracji, w tym przewodniczącego Komisji Europejskiej Manuela Barroso. Jej powodem było przegłosowane przez Parlament w Budapeszcie zmian konstytucji. Europosłowie Solidarnej Polski w pełni popierają suwerenne decyzje Węgrów. W związku z tym skierowali do Komisji Europejskiej pytanie z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji oraz wyszczególnienie powodów krytyki kierowanej w stosunku do suwerennej i niezależnie sprawowanej władzy. Poniżej tekst pytania wysłanego m.in. przez europosła Jacka Kurskiego.


Po uchwaleniu nowej konstytucji Węgry stały się celem ataku ze strony Komisji Europejskiej. W komentarzu po głosowaniu przewodniczący Barroso skrytykował decyzję suwerennie wybranego Parlamentu węgierskiego. Wyraził również żal, że "eksperci w Brukseli nie mogli się wcześniej zapoznać ze zmianami i zapowiedział szczegółową ich analizę".

1. Na podstawie, jakich zapisów Komisja Europejska pozwala sobie na ocenę konstytucji uchwalonej przez suwerennie wybraną większość reprezentującą wolę i dążenia narodu węgierskiego?

2. Czy zdaniem Komisji w czasie głosowani przestrzegano ustrojowe formy uchwalenia konstytucji zgodne z prawem węgierskim?

3. Jakie zapisy nowej konstytucji są, zdaniem Komisji, sprzeczne z prawem unijnym?

4. Od kiedy i na podstawie, jakich zapisów suwerenne państwa mają konsultować swoje decyzje ustrojowe z unijną biurokracją oraz Komisją Europejską?

5. Na podstawie, jakich zapisów Komisja wysuwa groźby nałożenia kar za przyjęcie przez demokratycznie wybraną większość zmian ustrojowych, nie oddziaływujących, poza Węgry.

6. Jakie kary mogą spotkać Węgry za przyjęcie konstytucji? Czy ich ewentualne przyznanie nie jest próbą wpływania na suwerenną decyzje demokratycznie wybranej konstytuanty?

Zobacz również:
Jacek Kurski o sytuacji na Węgrzech - debata w PE.
Szanowny Internauto, jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o działalności Jacka Kurskiego, wpisz swój adres Email w okno poniżej (PRENUMERATA WWW.KURSKI.NET) i kliknij na pole "Submit". Twój adres Email zostanie dodany do bazy kontaktów i przy każdej opublikowanej nowej informacji na stronie www.kurski.eu będziesz otrzymywał wiadomość drogą elektroniczną. Twój adres Email będzie przechowywany w bazie kontaktów wyłącznie do celów przesyłania informacji dotyczących aktywności Jacka Kurskiego. Podając swój adres Email wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną przez serwis www.kurski.net zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Szukaj artykułu lub tekstu (wpisz szukaną frazę lub wyraz):