Dęby Pamięci posadzone w Parku Kusocińskiego w Olsztynie.

Rozrasta się dębowy zagajnik w Parku im. Janusza Kusocińskiego w Olsztynie. Jak co roku, również 3 maja 2010 roku w parku spotkali się przedstawiciele środowisk niepodległościowych, by zasadzić kolejne dębowe drzewka. Tym razem inaczej niż przez minione 15 lat, zasadzono nie jedno, lecz siedem sadzonek. Jedną z sadzonek posadził europoseł Jacek Kurski.

- Zawsze w dniu Święta Konstytucji 3 Maja spotykaliśmy się tutaj, w parku Kusocińskiego, by posadzić jeden dąb - mówi Jerzy Szmit, prezes Prawa i Sprawiedliwości w okręgu olsztyńskim. - Te dęby, których posadziliśmy już kilkanaście, były symbolem naszej pamięci o wydarzeniach sprzed ponad dwóch wieków. W tym roku planowaliśmy, że posadzimy Dąb Pamięci poświęcony kpt. Władysławowi Nawrockiemu, jednej z ofiar Zbrodni Katyńskiej. Niestety, 10 kwietnia wydarzyła się tragedia pod Smoleńskiem, doszły kolejne ofiary, których pamięć chcemy dziś również uczcić, sadząc poświęcone im dęby.

W dębowym zagajniku zasadzono więc dzisiaj dęby „memoriały” poświęcone Lechowi Kaczyńskiemu i jego małżonce Marii Kaczyńskiej, Ryszardowi Kaczorowskiemu, Aleksandrowi Szczygło i biskupowi Tadeuszowi Płoskiemu, Zasadzono też dąb poświęcony wszystkim ofiarom smoleńskiej katastrofy.

Dąb Pamięci poświęcony kpt. Władysławowi Nawrockiemu posadziła mieszkająca w Olsztynie bratanica kapitana - Maria Nawrocka.

- Dąb poświęcony pochodzącemu z Wielkopolski kpt. Nawrockiemu sadzimy w Olsztynie, bo tu mieszka jedyna jego krewna jaką udało nam się odnaleźć - pani Maria Nawrocka - mówi Alicja Pogorzelska, dyrektor Gimnazjum nr 14, gdzie 9 kwietnia poświęcono kilkadziesiąt Dębów Pamięci. - To ostatni z 43. dębów, jakie od 9 kwietnia zasadziliśmy w Olsztynie w ramach akcji „Katyń - ocalić od zapomnienia”.

Kpt. Władysław Nawrocki urodził się 8 maja 1891 roku w Krotoszynie. W Wojsku Polskim służył od 1 stycznia 1919 roku. Uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W latach 1929-1933 był wykładowcą w Korpusie Kadetów w Rawiczu, następnie komendantem w Gostyniu. We wrześniu 1939 r. został zmobilizowany do Dywizji Piechoty w Kielcach. Dostał się do niewoli sowieckiej. Rodzina otrzymywała listy z Kozielska. Jego nazwisko znajduje się na liście NKWD nr 040/3 z 20.IV.1940 roku pod poz. 74.

Na uroczystość sadzenia dębów do Parku Kusocińskiego przyjechała też rodzina Aleksandra Szczygło, z siostrą Danutą na czele. Z Gdańska dotarł również europoseł Jacek Kurski. To on, wraz z wojewodą Marianem Podziewskim posadził dąb poświęcony Lechowi Kaczyńskiemu.

W parku odsłonięto też pamiątkowy obelisk, wykonany nieodpłatnie przez jedną z olsztyńskich firm, mający przypominać o smoleńskiej katastrofie.
źródło: www. olsztyn 24. net
Szanowny Internauto, jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o działalności Jacka Kurskiego, wpisz swój adres Email w okno poniżej (PRENUMERATA WWW.KURSKI.NET) i kliknij na pole "Submit". Twój adres Email zostanie dodany do bazy kontaktów i przy każdej opublikowanej nowej informacji na stronie www.kurski.eu będziesz otrzymywał wiadomość drogą elektroniczną. Twój adres Email będzie przechowywany w bazie kontaktów wyłącznie do celów przesyłania informacji dotyczących aktywności Jacka Kurskiego. Podając swój adres Email wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną przez serwis www.kurski.net zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Szukaj artykułu lub tekstu (wpisz szukaną frazę lub wyraz):