Rozrasta się dębowy zagajnik w Parku im. Janusza Kusocińskiego w Olsztynie. Jak co roku, również 3 maja 2010 roku w parku spotkali się przedstawiciele środowisk niepodległościowych, by zasadzić kolejne dębowe drzewka. Tym razem inaczej niż przez minione 15 lat, zasadzono nie jedno, lecz siedem sadzonek. Jedną z sadzonek posadził europoseł Jacek Kurski.
- Zawsze w dniu Święta Konstytucji 3 Maja spotykaliśmy się tutaj, w parku Kusocińskiego, by posadzić jeden dąb - mówi Jerzy Szmit, prezes Prawa i Sprawiedliwości w okręgu olsztyńskim. - Te dęby, których posadziliśmy już kilkanaście, były symbolem naszej pamięci o wydarzeniach sprzed ponad dwóch wieków. W tym roku planowaliśmy, że posadzimy Dąb Pamięci poświęcony kpt. Władysławowi Nawrockiemu, jednej z ofiar Zbrodni Katyńskiej. Niestety, 10 kwietnia wydarzyła się tragedia pod Smoleńskiem, doszły kolejne ofiary, których pamięć chcemy dziś również uczcić, sadząc poświęcone im dęby.
W dębowym zagajniku zasadzono więc dzisiaj dęby „memoriały” poświęcone Lechowi Kaczyńskiemu i jego małżonce Marii Kaczyńskiej, Ryszardowi Kaczorowskiemu, Aleksandrowi Szczygło i biskupowi Tadeuszowi Płoskiemu, Zasadzono też dąb poświęcony wszystkim ofiarom smoleńskiej katastrofy.
Dąb Pamięci poświęcony kpt. Władysławowi Nawrockiemu posadziła mieszkająca w Olsztynie bratanica kapitana - Maria Nawrocka.
- Dąb poświęcony pochodzącemu z Wielkopolski kpt. Nawrockiemu sadzimy w Olsztynie, bo tu mieszka jedyna jego krewna jaką udało nam się odnaleźć - pani Maria Nawrocka - mówi Alicja Pogorzelska, dyrektor Gimnazjum nr 14, gdzie 9 kwietnia poświęcono kilkadziesiąt Dębów Pamięci. - To ostatni z 43. dębów, jakie od 9 kwietnia zasadziliśmy w Olsztynie w ramach akcji „Katyń - ocalić od zapomnienia”.
Kpt. Władysław Nawrocki urodził się 8 maja 1891 roku w Krotoszynie. W Wojsku Polskim służył od 1 stycznia 1919 roku. Uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W latach 1929-1933 był wykładowcą w Korpusie Kadetów w Rawiczu, następnie komendantem w Gostyniu. We wrześniu 1939 r. został zmobilizowany do Dywizji Piechoty w Kielcach. Dostał się do niewoli sowieckiej. Rodzina otrzymywała listy z Kozielska. Jego nazwisko znajduje się na liście NKWD nr 040/3 z 20.IV.1940 roku pod poz. 74.
Na uroczystość sadzenia dębów do Parku Kusocińskiego przyjechała też rodzina Aleksandra Szczygło, z siostrą Danutą na czele. Z Gdańska dotarł również europoseł Jacek Kurski. To on, wraz z wojewodą Marianem Podziewskim posadził dąb poświęcony Lechowi Kaczyńskiemu.
W parku odsłonięto też pamiątkowy obelisk, wykonany nieodpłatnie przez jedną z olsztyńskich firm, mający przypominać o smoleńskiej katastrofie.
źródło: www. olsztyn 24. net