Legendarny Polak powinien zostać bohaterem Europy.

Europosłowie PiS walczą w Parlamencie Europejskim o upamiętnienie rotmistrza Pileckiego, który dobrowolnie dał się uwięzić w Auschwitz. Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (PiS w PE) przyjęła jednogłośnie projekt ustanowienia 25 maja Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Ta data to rocznica egzekucji oficera.

Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości mają nadzieję, że procedury zostaną szybko zakończone, by obchody mogły się odbyć jeszcze w tym roku.

Zamysłem inicjatorów jest, by 25 maja upamiętniano wielu bohaterów Europy - między innymi Belgijkę Andree de Jongh, która pomagała ewakuować alianckich więźniów z okupowanej Europy, Brytyjczyka Harry'ego Peuleve'a, który organizował ruchu oporu we Francji, czy Czeszkę Miladę Horakovą, która walczyła z Niemcami, by potem zginąć z rąk komunistów.
Rotmistrz Witold Pilecki brał udział w kampanii wrześniowej i powstaniu warszawskim. W 1940 roku dobrowolnie dał się uwięzić w Auschwitz, gdzie założył siatkę konspiracyjną. Z obozu zbiegł w 1943 roku. Pięć lat później został zamordowany przez UB-eków.
Szanowny Internauto, jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o działalności Jacka Kurskiego, wpisz swój adres Email w okno poniżej (PRENUMERATA WWW.KURSKI.NET) i kliknij na pole "Submit". Twój adres Email zostanie dodany do bazy kontaktów i przy każdej opublikowanej nowej informacji na stronie www.kurski.eu będziesz otrzymywał wiadomość drogą elektroniczną. Twój adres Email będzie przechowywany w bazie kontaktów wyłącznie do celów przesyłania informacji dotyczących aktywności Jacka Kurskiego. Podając swój adres Email wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną przez serwis www.kurski.net zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Szukaj artykułu lub tekstu (wpisz szukaną frazę lub wyraz):