W związku ze skandalicznym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe, który zaakceptował publiczne nawoływania partii NPD do wydalenia cudzoziemców (chodziło między innymi o akcje NPD przeciw Polakom w Saksonii) posłowie Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego wystosowali do Komisji Europejskiej interpelację.
Pytanie do Komisji Europejskiej w sprawie wezwania państw członkowskich do zapobiegania nawoływaniu do wypędzenia cudzoziemców.
Media w Europie szeroko informują o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego Republiki Federalnej Niemiec w Karlsruhe, w myśl którego publiczne wezwania do usunięcia cudzoziemców np. hasło „Auslaender raus” nie naruszają godności człowieka i są zgodne z zasadą wolności słowa.
To orzeczenie było związane z wezwaniami neonazistowskiej partii NPD w Niemczech, odnoszącymi się do mieszkających w tym kraju Polaków. Nie chodzi jednak o narodowość cudzoziemców, ale o ogólną zasadę ich traktowania, która budzi najwyższy niepokój. Należy przypomnieć, że nazizm w Niemczech rozpoczynał się od haseł zbiorowego wypędzenia Żydów, a napisy „Jude raus” zawsze były i są słusznie uważane za antysemickie i nazistowskie.
Uważamy, że tolerancja zachowań, polegających na wzywaniu do zbiorowego wypędzenia cudzoziemców jakiejkolwiek narodowości jest w gruncie rzeczy przyzwoleniem na zachowania nazistowskie.
Należy przypomnieć, że zgodnie z art. 3 Traktatu o Unii Europejskiej Unia Europejska „...zwalcza wyłączenie społeczne i dyskryminację...” Z kolei art. 1 Karty Praw Podstawowych zapewnia godność i poszanowanie osoby ludzkiej, a w myśl art. 19 Karty Praw Podstawowych wydalenia zbiorowe są zakazane.
Pragniemy w związku z tym zapytać Komisję, czy zamierza wezwać państwa członkowskie do zapewnienia rzeczywistego poszanowania godności cudzoziemców oraz ukrócenia tolerancji dla zachowań nazistowskich, polegających na wzywaniu do zbiorowego wypędzenia cudzoziemców?
Orzeczenie Trybunały w Karlsruhe jest w gruncie rzeczy przyzwoleniem na zachowania nazistowskie. Nie możemy tego faktu pozostawić bez reakcji i oczekujemy, że Komisja zajmie stanowisko w tej sprawie. Komisja nie może komentować orzeczeń sądowych, ale może i powinna podjąć określone działania wobec państw członkowskich, które nie respektują zasad, na których opiera się Unia Europejska.