W środę i w czwartek 24-25 marca 2010r. Parlament Europejski zbiera się na sesji plenarnej w Brukseli. Posłowie zajmą się budżetem UE na 2011 rok uwzględniając wpływ Parlamentu na kształtowanie unijnej dyplomacji. Ocenią też na półmetku "perspektywę finansową" UE. Izba zajmie się rolą Europejskiego Banku Centralnego i stanem finansów publicznych w czasie kryzysu. Posłowie wybiorą wiceprzewodniczącego EBC. Inicjatywa obywatelska, czarna lista linii lotniczych i oznakowanie produktów rolnych to kilka innych tematów sesji.
Budżetowe priorytety Parlamentu na 2011 rok.
Wpływ Parlamentu na kształtowanie unijnej dyplomacji i średniookresowa ocena obecnej "perspektywy budżetowej" znalazły się wśród priorytetów wymienionych w projekcie parlamentarnego sprawozdania na temat budżetu UE 2011. Głosowanie nad rezolucją przewidziano na czwartek.
Strefa euro w czasach kryzysu.
Skuteczność polityki Europejskiego Banku Centralnego i mianowanie nowego wiceprzewodniczącego tej instytucji, sytuacja strefy euro i stan finansów publicznych w czasach kryzysu będą przedmiotem debaty i trzech głosowań.
Wiosenne posiedzenie Rady Europejskiej.
Działania antykryzysowe i unijna stratega wzrostu i zatrudnienia na najbliższych dziesięć lat będą przedmiotem posiedzenia szefów państw i rządów 25 i 26 marca. Parlamentarna debata na ten temat odbędzie się w przeddzień unijnego szczytu.
Obywatele będą współtworzyć unijne prawo.
Zebranie miliona podpisów obywateli Unii z kilku krajów jest potrzebne, by wezwać Komisję Europejską do przedstawienia projektu legislacyjnego w dziedzinie, w której ludzie chcą zmiany prawa. Inicjatywę obywatelską ustanowił traktat z Lizbony. Parlament domaga się przepisów wykonawczych koniecznych, by prawo to stało się rzeczywistością. Debata zaplanowana jest na środę.