Biało-Czerwona Wigilia na Placu Zbawiciela w Warszawie. 18 grudnia 2013, godz. 19.00.

Solidarna Polska chce, by miasto odbudowało tęczę na warszawskim placu Zbawiciela w kolorach białym i czerwonym, po to, by "odtąd łączyła ona Polaków, zamiast wywoływać agresję".

- Chcemy, by ten symbol i ta instalacja nie była przedmiotem agresji wandali. Jako Solidarna Polska potępiamy akty wandalizmu wobec obiektów publicznych. Ale skoro tęcza ma być odbudowana, nie powinna być sprawą dzielącą Polaków i wywołującą niepotrzebną agresję. Chcemy, by została ona odbudowana w kolorystyce biało-czerwonej, w barwach, które łączą Polaków, nie dzielą, które skłaniają do poczucia wspólnotowości, które nie będą prowokować - powiedział europoseł SP Jacek Kurski we wtorek (17.12.2013) na briefingu na Placu Zbawiciela w Warszawie pod spaloną tęczą.

Podkreślił, że jego zdaniem są "ważniejsze rzeczy w Polsce niż losy tej tęczy, która została spalona 11 listopada". Wymienił w tym kontekście biedę, bezrobocie, emigrację, wykluczenie społeczne, drożyznę, kolejki do służby zdrowia i zapaść w infrastrukturze.

Skoro jednak temat został wywołany, a prezydent Warszawy zapowiedziała, że tęcza będzie odbudowywana, za każdym razem gdy zostanie zniszczona, to Solidarna Polska chce mieć w tej sprawie głos. Uznał, że miasto w tej sprawie nie powinno się liczyć z wolą twórców projektu, bo to ono jest "gospodarzem i fundatorem instalacji".

- Skoro ta sprawa wywołała już tyle kontrowersji, tyle aktów wandalizmu, to trzeba z tym skończyć. I nie ma sensu prowokować tych, którzy nie zgadzają się z przesłaniem tęczy, do aktów niszczenia; trzeba poszukać momentu, który najbardziej jednoczy i odwołuje się do poczucia wspólnotowości Polaków. I taka jest kolorystyka biało-czerwona - przekonywał.

Tęcza stanowiła też pamiątkę po polskiej prezydencji w UE i "przywołuje ona pytanie, czy nasza obecność w Europie ma być ślepym naśladownictwem wzorców kulturowych, obyczajowych nie zawsze zbieżnych z polską tradycją narodową, jak barwy tęczy, czy też mieć charakter realizacji polskiego interesu narodowego, co najlepiej wyrażają barwy biało-czerwone". - My opowiadamy się za tym drugim rozwiązaniem - zaznaczył wiceprezes SP.

Zapowiedział ponadto, że w środę 18.12.2013 o godz. 19.00 pod tęczą odbędzie się happening - Wigilia z "czerwonym barszczem i raczej białymi krokietami" oraz symboliczne "przyozdobienie tęczy na biało-czerwono".

18 grudnia 2013 roku (środa) zaczynamy o godz. 19.00 na Placu Zbawiciela w Warszawie. Tradycyjny Wigilijny poczęstunek i magiczny przedświąteczny klimat gwarantowany! Podczas spotkania będą zbierane podpisy pod wnioskiem do Rady Warszawy o odbudowę tęczy w barwach narodowych. Serdecznie zapraszamy!

Szanowny Internauto, jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o działalności Jacka Kurskiego, wpisz swój adres Email w okno poniżej (PRENUMERATA WWW.KURSKI.NET) i kliknij na pole "Submit". Twój adres Email zostanie dodany do bazy kontaktów i przy każdej opublikowanej nowej informacji na stronie www.kurski.eu będziesz otrzymywał wiadomość drogą elektroniczną. Twój adres Email będzie przechowywany w bazie kontaktów wyłącznie do celów przesyłania informacji dotyczących aktywności Jacka Kurskiego. Podając swój adres Email wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną przez serwis www.kurski.net zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Szukaj artykułu lub tekstu (wpisz szukaną frazę lub wyraz):