Pomnik Braterstwa Broni, zwany pomnikiem "czterech śpiących", to symbol władzy Stalina nad Polską - mówił Jacek Kurski w programie "Tak Jest" w TVN24 (17.01.2014).

- To w całości sowiecki, narzucony pomnik - tłumaczył Jacek Kurski w programie "Tak Jest" w TVN24 (17.01.2014). - Czym innym jest prosty żołnierz wcielony do Armii Czerwonej, który szedł na Berlin, po drodze mu było, stracił życie w Polsce. Takim należy się cześć na cmentarzach. Czym innym jest instytucjonalne upamiętnianie Armii Czerwonej, która na bagnetach przyniosła nam tu komunistyczną dyktaturę. Trzeba rozróżnić te dwie rzeczy. To wyraz panowania sowieckiej władzy nad naszym krajem, naszą stolicą. Temu służy ten pomnik - mówił europoseł Solidarnej Polski. - Rusek go zaprojektował, Ruscy go zbudowali, ruski agent Bierut go otwierał. Jest w całości sowiecki, w całości narzucony - podsumował. To nie jest przypadek, że właśnie w tym miejscu w 1945 roku postawiono pomnik "czterech śpiących" i nie jest przypadkiem, że odsłaniał go Bolesław Bierut, osobiście wskazany przez Stalina na zarządcę Polski. Pomnik owszem widać, ale nie widać miejsc po katowniach, w których do dzisiaj znajdują się napisy wyryte przez umęczonych więźniów. Na warszawskiej Pradze komuniści instalowali swoją władzę już od jesieni 1944 roku. To bardzo bolesne, ale trzeba pamiętać, że kiedy tu wojska Armii Czerwonej stały, to po drugiej stronie Wisły wciąż trwało powstanie warszawskie. Pomnik Braterstwa Broni, zwany "pomnikiem czterech śpiących", został wybudowany w 1945 roku. Autorstwo projektu pomnika przypisuje się radzieckiemu majorowi A. Nieńko. Natomiast cokół z czerwonego trawertynu, przeznaczony był pierwotnie dla projektowanego przed wojną pomnika księdza Ignacego Skorupki. Źródło: www.tvn24.pl.
Szanowny Internauto, jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o działalności Jacka Kurskiego, wpisz swój adres Email w okno poniżej (PRENUMERATA WWW.KURSKI.NET) i kliknij na pole "Submit". Twój adres Email zostanie dodany do bazy kontaktów i przy każdej opublikowanej nowej informacji na stronie www.kurski.eu będziesz otrzymywał wiadomość drogą elektroniczną. Twój adres Email będzie przechowywany w bazie kontaktów wyłącznie do celów przesyłania informacji dotyczących aktywności Jacka Kurskiego. Podając swój adres Email wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną przez serwis www.kurski.net zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Szukaj artykułu lub tekstu (wpisz szukaną frazę lub wyraz):