Stanowisko ws. sytuacji na Ukrainie (22.01.2014).

Kryzys na Ukrainie jest całkowitą porażką polityki wschodniej rządu i prezydenta RP. Premier i prezydent w swoich wypowiedziach wielokrotnie podkreślali szczególną rolę Polski w kreowaniu polityki wschodniej Unii Europejskiej. Jeszcze niedawno roztaczali perspektywę nieuchronnego sukcesu procesu stowarzyszeniowego UE z Ukrainą. Miało do tego dojść na szczycie w Wilnie, który odbył się listopadzie 2013 roku. Rozwój wydarzeń w Kijowie bezwzględnie zweryfikował bezpodstawne zapewnienia polskich władz. To uwarunkowania gospodarcze wpłynęły na decyzję władz Ukrainy. Żądania MFW, postawione Ukrainie, tj. podwyżka cen gazu o 40 proc., dewaluacja ukraińskiej waluty hrywny o 25 proc. i surowe zasady ograniczające deficyt budżetowy uderzyłyby w ogromną większość obywateli tego kraju i spowodowałyby potężny wybuch społecznego niezadowolenia. Niestety, wobec bierności UE tę sytuację bezwzględnie wykorzystał Putin, składając władzom w Kijowie konkretną pomoc gospodarczą.
Źle się też stało, że niektórzy polscy politycy na kijowskim Majdanie, reprezentujący tak PO jak i PiS, bez jakichkolwiek podstaw rozbudzali nadzieje Ukraińców na szybkie zbliżenie z Unią Europejską. Taka polityka „eskalowania nadziei” wbrew faktom, prowadziła do radykalizacji protestujących w Kijowie i niepotrzebnie zaostrzała konflikt.
Niestety, taka dynamika zdarzeń coraz bardziej wpycha Ukrainę w sferę wpływów Rosji. Dlatego w interesie Polski jest stabilizacja i uspokojenie sytuacji na Ukrainie. Podgrzewanie nastrojów, czy wprowadzanie języka twardych sankcji jest drogą na manowce. Będzie bowiem tylko wzmacniać rosyjskie wpływy w Kijowie. Narastający konflikt prowadzić może do całkowitego wyłączenia mechanizmów demokratycznych na Ukrainie, w tym szans na demokratyczną zmianę władzy w 2015 roku.
Stanowisko Solidarnej Polski ws. sytuacji na Ukrainie (22.01.2014).

Szanowny Internauto, jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o działalności Jacka Kurskiego, wpisz swój adres Email w okno poniżej (PRENUMERATA WWW.KURSKI.NET) i kliknij na pole "Submit". Twój adres Email zostanie dodany do bazy kontaktów i przy każdej opublikowanej nowej informacji na stronie www.kurski.eu będziesz otrzymywał wiadomość drogą elektroniczną. Twój adres Email będzie przechowywany w bazie kontaktów wyłącznie do celów przesyłania informacji dotyczących aktywności Jacka Kurskiego. Podając swój adres Email wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną przez serwis www.kurski.net zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Szukaj artykułu lub tekstu (wpisz szukaną frazę lub wyraz):