Protesty zawłaszczyli nacjonaliści, którzy w swoich działaniach są także antypolscy - powiedział Jacek Kurski w TVN24 (31.01.2014).

Jacek Kurski był jeszcze wczoraj na ukraińskim Majdanie i przyznał, że po powrocie do Polski czuje się "przygnębiony i przerażony". Po powrocie z Kijowa skomentował na antenie TVN24 sytuację na Ukrainie. Mówił, że Polacy wobec Ukrainy są "w samych sprzecznościach". Według niego jedną z nich jest to, że Wiktor Janukowycz to "bandyta", o którym jednak należy pamiętać, że został wybrany w demokratycznych wyborach. - Ja jechałem tam nie po to, aby przemawiać na Majdanie - tylko po to, żeby być z ludźmi - powiedział wiceprezes Solidarnej Polski. - Polacy, którzy przemawiają na Majdanie - Jerzy Buzek, czy Jarosław Kaczyński i krzyczą "Sława Ukrainie - Herojam sława", chyba nie wiedzą co robią, albo świadomie robią źle - mówił. - Poszedłem na Majdan wczoraj rano i zobaczyłem film, który tam puszczano - wspominał europoseł. - Akurat pokazywano w nim, jak rozstrzeliwano Polaka - który się tam głupio tłumaczył, że ma żonę i dzieci, żeby go nie zabijać. Dla nich rozstrzelanie Polaka jest tak jak dla nas rozstrzelanie Niemca - dodał. Jacek Kurski zaznaczył, że "podziwia Ukraińców", którzy bronią wolności, jednak w jego opinii sens ich protestów wymyka się spod kontroli. Według europosła na oligarchów, którzy popierają Janukowycza, należy nałożyć sankcje. Zakazać im podróżowania i zamrozić ich konta. Gość programu "Jeden na Jeden" zauważył, że - protesty są zawłaszczane przez nacjonalistów. Jestem przygnębiony i przerażony - powiedział Jacek Kurski o swoich wrażeniach i zauważył, że ogólny sens protestu wymyka się spod kontroli. W opinii europosła - protesty zawłaszczyli nacjonaliści, którzy w swoich działaniach są także antypolscy - ocenił. - Okrzyk "Sława Ukrainie" i odzew "Herojam Sława" to były ostatnie słowa, jakie 120 tys. Polaków zarżniętych na Wołyniu i Podolu usłyszało tuż przed tym, jak siekiery rozrąbały im czoła, jak przecięto im brzuchy - powiedział Jacek Kurski. Według polityka osoby, które wznoszą tego typu okrzyki na Majdanie, nie wiedza co robią, albo świadomie czynią źle. Jednocześnie podkreślił jednak, że popiera proeuropejskie dążenia Ukraińców. Pytany na temat więzienia CIA w Polsce powiedział, że - Stany Zjednoczone traktują Polskę pomimo zasług dla swojego sojusznika jak bananową republikę. Europoseł na antenie TVN24 dodał, że w jego opinii konieczne jest wyciągnięcie konsekwencji wobec osób, które mogły zgodzić się na utworzenie bazy CIA w Polsce. Solidarna Polska zapowiedziała złożenie wniosku do prokuratury ws. przekazania przez Amerykanów 15 mln dolarów za udostępnienie ośrodka w Starych Kiejkutach, gdzie rzekomo znajdowało się tajne więzienie CIA. Jacek Kurski zauważył, że wyciągnięcie konsekwencji wobec osób, które się na to zgodziły, jest kwestią obrony "godności państwa polskiego". Kliknij tutaj i oglądaj cały program "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 (31.01.2014). Źródło: www.tvn24.pl.
Zobacz również: Jacek Kurski w oficjalnej delegacji Parlamentu Europejskiego na Ukrainie.
Szanowny Internauto, jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o działalności Jacka Kurskiego, wpisz swój adres Email w okno poniżej (PRENUMERATA WWW.KURSKI.NET) i kliknij na pole "Submit". Twój adres Email zostanie dodany do bazy kontaktów i przy każdej opublikowanej nowej informacji na stronie www.kurski.eu będziesz otrzymywał wiadomość drogą elektroniczną. Twój adres Email będzie przechowywany w bazie kontaktów wyłącznie do celów przesyłania informacji dotyczących aktywności Jacka Kurskiego. Podając swój adres Email wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną przez serwis www.kurski.net zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Szukaj artykułu lub tekstu (wpisz szukaną frazę lub wyraz):