Zdemontowanie pomnika Braterstwa Broni to doskonała okazja, by zdekomunizować plac Wileński, a z drugiej strony upamiętnić pierwszego polskiego oficera w NATO, jakim był pułkownik Ryszard Kukliński - powiedział Jacek Kurski przed warszawskim ratuszem (14.02.2014).

Nie może być tak, że w Warszawie upamiętnieni są zdrajcy i najeźdźcy, a nie ma miejsca dla prawdziwych bohaterów takich jak pułkownik Ryszard Kukliński - powiedział wiceprezes Solidarnej Polski Jacek Kurski. Jak dodawał, zastąpienie pomnika "Czterech Śpiących" monumentem płk. Ryszarda Kuklińskiego byłoby symbolem procesu dekomunizacji w wolnej Polsce. Solidarna Polska zaapelowała w piątek (14.02.2014) do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o wyrażenie zgody na wybudowanie w stolicy pomnika płk. Ryszarda Kuklińskiego w miejscu zdemontowanego pomnika "Braterstwa Broni", nazywanego pomnikiem "czterech śpiących". Jacek Kurski powiedział na briefingu przed warszawskim ratuszem, że zdemontowanie pomnika Braterstwa Broni na czas budowy stacji metra to "doskonała okazja, by zdekomunizować plac Wileński, a z drugiej strony upamiętnić pierwszego polskiego oficera w NATO, jakim był pułkownik Ryszard Kukliński". - Jest czymś niedorzecznym i niegodnym, że w tym miejscu mieliśmy przez kilkadziesiąt lat po wojnie i przez 24 lata wolnej Polski do czynienia z pomnikiem, który ma jednoznaczną wymowę udokumentowania Armii Czerwonej, która przyniosła na swoich bagnetach do Polski system komunistyczny - mówił europoseł Jacek Kurski. Jego zdaniem "jest czymś złowieszczym i symbolicznym, że w samym środku placu, przy którym w 1945 roku mieściła się siedziba NKWD, a potem GRU, miejsca kaźni i przesłuchań polskich patriotów, jako dominanta istniał pomnik de facto będący hołdem dla ustroju komunistycznego". - Wyrazem sprawiedliwości historycznej byłoby postawienie na placu Wileńskim pomnika płk. Ryszarda Kuklińskiego, który życie własne i swojej rodziny poświęcił na walkę z imperium zła i ułatwienie zwycięstwa Zachodu w zimnej wojnie z Sowietami - ocenił europoseł. W związku z tym Jacek Kurski zaniósł do urzędu apel Solidarnej Polski do prezydent Warszawy ws. budowy pomnika Kuklińskiego. Zapowiedział, że jeśli spotka się on z pozytywną odpowiedzią Gronkiewicz-Waltz, to SP utworzy komitet budowy pomnika, rozpisze konkurs na projekt i rozpocznie zbiórkę pieniędzy w kraju i za granicą. Jacek Kurski dodał, że liczy w tej sprawie szczególnie na Polonię.
Szanowny Internauto, jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o działalności Jacka Kurskiego, wpisz swój adres Email w okno poniżej (PRENUMERATA WWW.KURSKI.NET) i kliknij na pole "Submit". Twój adres Email zostanie dodany do bazy kontaktów i przy każdej opublikowanej nowej informacji na stronie www.kurski.eu będziesz otrzymywał wiadomość drogą elektroniczną. Twój adres Email będzie przechowywany w bazie kontaktów wyłącznie do celów przesyłania informacji dotyczących aktywności Jacka Kurskiego. Podając swój adres Email wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną przez serwis www.kurski.net zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Szukaj artykułu lub tekstu (wpisz szukaną frazę lub wyraz):